reklam

Kendi Ameliyatını Kendi Yapan Sovyet Doktor Leonid Rogozov

Yazar Subcomandante 10 Temmuz 2017 Pazartesi 0 yorum
Leonid Rogozov Sovyet Rusya zamanlarında kendi Apandist ameliyatını kendi yapan bir doktor.Apandist ameliyatı olması gereken Rogozov kendi söküğünü kendi dikme kararı alıyor ve ameliyat masasına bir başına yatıyor.


1961 yılları.1961 yıllarında Sibirya'da Sovyet Birliğinin Antartika programında yer alırken 29 Nisan 1961 sabahı sağ alt bölgede şiddetli bir ağrı, halsizlik, mide bulantısı, kırıklık ve 37.5 derece ateş başlar.

Ekipte ondan başka doktor yoktur.


 
Bütün bu belirtilerin apandistten kaynaklandığını düşünen Rogozov kendi kendini ameliyat yapmak için karar alır. Çünkü ekipte ondan başka doktor yoktur.

En yakın cerrah Rogozov'un bulunduğu yere yaklaşık 1600 km uzaklıktadır. Saat 22:00 sularında sağ alt bölgeye lokal anestezi uygular.Oldukça yorgun düşen Rogozov ara ara beliren halsizlik ve kırgınlık için operasyona 35-40 dakikada bir ufak aralar verir.

2 saat süren, saat 12 sularında biten operasyon sonunda Rogozov başarılı bir operasyon geçirmiştir. 


Bu başarılı operasyon sonunda Rogozov'a "Order Of The Red Banner Of Labour" (Kırmızı İş Kahramanı) ödülü verilir.Leonid Rogozov akciğer kanserinden hayatını kaybetmeden önce Tüberküloz Pnömonolojisi cerrahi kürsü başkanı olarak görev yapar


Bu operasyon sayesinde "Terzi kendi söküğünü dikemez" lafı tarih olur.

Hiç yorum yok: